0
1962

Во 60-тите Гилијано Магни ги создаде своите први душеци во мала лабораторија.
Тоа беше почеток на патување кое ќе се претвори во револуција.

Почетоците

Во Прато, светската престолнина на ткаенините, силни занаетчиски вештини беа комбинирани со иновативни идеи за одмор и благосостојба.

Оттогаш Magniflex ве мотивира да спиете добро и да се разбудите уште подобро, со над 50 милиони луѓе - благодарение на понудата на решенија и модели дизајнирани да ги задоволи најразновидните потреби за удобност, релаксација и здравје.

Во текот на изминатите 60 години, страста за истражување и големи инвестиции во иновации, дизајн и развој на системи најсовремените производствени процеси го направија Magniflex универзален синоним на удобност и благосостојба.

Магнифлекс денес

Компанијата е присутна ширум светот со над 4.000 препродавачи на 99 меѓународни пазари и снабдува над 500 големи хотели.

Младиот и решителен менаџмент го продолжува развојот на брендот по патеката што ја трасира претседателот Џулијано Магни, управувајќи со претприемачки систем со длабоки територијални корени, сè повеќе ориентиран кон светска експанзија.

САЛОНИ

Скопје - Фиренца - Токио - Кипар - Дубаи - Прага - Киев - Милано - Рим - Софија - Мајами - Осака - Букурешт - Москва - Нанџинг - Донгуан - Шангај – Пекинг - Шензен - Сиднеј - Манила - Абиџан - Белград - Будимпешта - Богота - Меделин - Акра - Загреб - Санто Доминго - Пунта дел Есте - Буенос Аирес - Јоханесбург - Кејптаун

I NUMERI

60 години историја.
Каталог од преку 170 производи.
Присутен во 99 земји.
Повеќе од 4.000 препродавачи.

Над 40 милиони клиенти ширум светот. Се произведуваат 10.000 душеци дневно. Присутен во над 500 хотели.

Made in Italy

Занаетчискиот сензибилитет и италијанскиот гениј им даваат живот на уникатните производи, само на тој начин Made in Italy станува гаранција за квалитет ширум светот.

Денес Magniflex е голема меѓународна реалност, која се смета за портпарол на Made in Italy за ресторативна сон во светот.

Квалитетот на материјалите и вештините

Magniflex е синоним за извонредност. Производите на компанијата отсекогаш се одликуваат со вистинската додадена вредност што им се нуди на клиентите - квалитетот. Тоа е возможно затоа што Magniflex користи 100% италијански материјали и ги користи вештините на специјализирани техничари и повеќе од 180 професионалци кои работат рамо до рамо споделувајќи ја својата страст и знаење.

Тоскана, фасцинантната земја

Магнифлекс е роден во Тоскана, регион благословен од природата, каде убавината на пејзажот отсекогаш ги инспирирала уметниците и уметноста. Тоа е еден вид богатство кое позитивно влијаеше на нашата корпоративна култура бидејќи, без сомнение, и одморот е уметност. Затоа што да влијаеш на светот да се разбуди одморено, е вид на уметност.

одржливост

Во подобар свет, подобро се будиме

Во подобар свет, подобро се будиме Магнифлекс отсекогаш работел во име на одговорност за животната средина, а компанијата ги намали емисиите на CO2 благодарение на употребата на соларни фотоволтаични панели. Нашата постојана еколошка посветеност е потврдена и со два сертификати: OEKO-TEX ® CLASS I, кој гарантира отсуство на супстанции кои се токсични и штетни за луѓето и животната средина во секоја компонента на финалниот производ, и GOTS, кој потврдува дека ткаенините кои ги користиме се направени од 100% органски материјали.

Магнифлекс, исто така, одлучи да го прифати проектот SDG на Обединетите Нации за да поттикне јасна и мерлива стратегија за подобрување на животната средина во целата компанија.

Вакумско пакување
револуција од Магнифлекс

Вакумското пакување, патентирано од компанијата во 1986 година, едноставно го унапреди светот на душеците, во корист на екологијата и здравјето. Вакуумот, всушност, гарантира совршено оддржување на хигиената и квалитетот на душеците Magniflex. Дополнително, нивниот волумен преку елиминација на воздухот се намалува за 90%, со што во еден кубен метар може да собере 13 душеци наместо 3 спакувани со традиционалниот метод. Ова значи помал број на камиони во оптек, а со тоа и намалување на загадувачките емисии на CO2.

SPORT

Отсекогаш навиваме за здрав живот.

Магнифлекс има привилегиран однос со спортот. Веќе во 80-тите компанијата беше спонзор на Џиро д'Италија, за да се нагласи тесната врска што постои помеѓу регенерирачкиот одмор и здравиот начин на живот. И денес големата страст за спорт ја води компанијата во нејзината посветеност да промовира култура на добар одмор како извор на енергија.

Со текот на годините, всушност, Magniflex поддржува различни играчи на италијанскиот рагби тим, примери за перформанси и автентичност, нарекувајќи ги да бидат сведоштва за квалитетот што компанијата го пренесува во секој производ. (додадете празно место) И во 2016 година оваа филозофија доведе до ангажирање на легендата на италијанскиот и меѓународниот спорт како заштитно лице на Magniflex: Џанлуиџи Буфон. Во двегодишниот период 2017-18 на ред дојде партнерството со италијанската фудбалска репрезентација, кое вклучува набавка на душеци и перници за Федералниот технички центар на Коверчиано.

Но, посветеноста покрај светот на спортот не завршува тука. Во 2021 година, Магнифлекс станува национален партнер на Лигата на одбојкарските нации, натпреварувањето резервирано за националните одбојкарски тимови создадено во 2018 година. Опиплив знак за врската помеѓу брендот и здравиот начин на живот, потврда за интерес за култура насочена кон добар одмор за големо будење.

Италијанската фудбалска репрезентација победник на последниот европски настан, играч со тосканско потекло, што ни овозможува да го поврземе името на компанијата со местото каде што се родило се. За силно, вкоренето дуо составено од здрави принципи и напорна работа.

sport

Освојуваме шампиони од целиот свет.

Постои врска помеѓу талентираните спортисти и Магнифлекс што е дел од долгата традиција, која оди од историски спонзорства во светот на велосипедизмот, до најновите соработки со рагби ѕвезди, па сè до спонзорството на италијанската фудбалска репрезентација.

Спортот, како ресторативен сон, е страст без граници, во Италија како и во остатокот од светот. 20-годишното присуство во Јапонија ја поттикна компанијата да се вклучи во најважните спортски настани во земјата, толку многу што некои од најпознатите јапонски шампиони се

Магнифлекс во Македонија

Идејата за Магнифлекс и концептот за Здрав сон во Македонија се раѓа уште 2013-тата година. Тимот на Ај Дрим Концепт веруваше дека во индустријата на ортопедски производи за спиење се потребни темелни промени со приоритет на еден поинаков пристап во презентација на квалитетниот сон и здравјето поврзано со спиењето. Затоа најпрвин, инвестиравме во совршениот тим, но и негова обука и сертифицирање, со цел да се стекне со соодветното знаење и експертиза за науката на спиењето. Истото со цел да биде ефективно, бараше сигурен партнер со долгогодишно искуство и бепрекорен квалитет во изработката на душеци, перници и додатоци за спиење.

Токму така, првите модели на најквалитетните италијански душеци и перници на Магнифлекс пристигнаа во вашиот омилен салон за Здрав сон на Магнифлекс на добро познатата адреса спроти Фонтаната во Градскиот парк во Скопје, во јануари 2014-тата. 10 Години, 5000+ душеци и околу 20000 илјади перници,но уште поважно десетици илјади задоволни магни сонувачи подоцна, можеме со задоволство да кажеме дека и во Македонија Магнифлекс е признаен и верифициран како најквалитетниот и најдобар избор на душек и перница за секој оној кој си го цени својот сон и здравјето.

Посветени на фамилијарните вредности со посебен фокус на подршката и соработката со спортот и спортистите и воопшто здравите навики на живот, останува да ви ветиме дека напорно ќе продолжиме да работиме и на креативен и современ начин да ви ги пренесуваме тајните на Магнифлекс како и стручното знаење за хигиената на Здравиот сон, и во следната деценија. Истото, со цел да Ви помогнеме да го подобрите вашето расположение, вашето здравје и квалитетот на вашиот живот.

store image